Što je to Charity Pot?
Charity Pot je krema koja pruža puno više od njege kože tijela.
Sav prihod od prodaje ove kreme ide u fond Charity Pot kojim se financiraju neprofitne udruge koje se bave zaštitom ljudskih prava i prava životinja kao i zaštitom okoliša.
Charity Pot donacije
Ako želite predložiti projekt određene udruge ili kao udruga aplicirati za Charity Pot donaciju molimo vas da pročitate kratke upute koje se nalaze ovdje.
Koga smo do sad financirali?
Ovo su neke od udruga koje smo u posljednje vrijeme donirali iz Charity Pot fonda Lush Hrvatske:
Udruga za zaštitu životinja i okoliša Meow me
Udruga je osnovana 2017. godine kada su shvatili da unatoč velikom broju organizacija koje se bave zaštitom životinja i okoliša postoji potreba za udrugom koja bi preuzela na sebe dio životinja kojima je pomoć potrebna.
Plan je postaviti lovilicu i uloviti mačke, odvesti ih na sterilizaciju i veterinarsku obradu koja uključuje osnovni pregled te ukoliko je potreba detaljniju veterinarsku brigu. To ovisi o stanju, izgledu i ponašanju svake mačke pojedinačno. Potom se mačke očiste od parazita i cijepe na zarazne bolesti te vraćaju na njihovo hranilište po oporavku.
Udruga za dobrobit i zaštitu životinja Indigo
Udruga je osnovana 2013.godine te je od tada udomljeno više od 2.900 životinja (uglavnom pasa). Glavno načelo pri udomljavanju je načelo aktivnog i odgovornog vlasništva.
Financiranje dijela troškova izrade kotizacija za konferenciju čiji je cilj edukacija osoba koje se bave dobrobiti i zaštitom pasa - za članove neprofitnih udruga/organizacija
Udruga Životna linija
Cilj udruge: Promicanje, razvitak i unaprjeđenje mentalnog zdravlja, osobito prevencija depresije i samoubojstva; Pomaganje pri emocionalnim problemima u bliskim odnosima; Pomaganja pri drugim životnim problemima.
Organiziranje grupe za emocionalnu potporu za osobe s depresijom i redovito održavanje grupe tijekom 8 mjeseci.
Udruga za zaštitu životinja Lassie
Aktivni smo od svibnja ove godine, te smo prva udruga u Republici Hrvatskoj kojoj je glavni cilj osigurati besplatne kastracije psima i mačkama našeg područja.
Osigurati svim stanovnicima Belišća i Valpova te prigradskih naselja besplatnu kastraciju mačaka, edukacije o važnosti navedenog te kroz distribuciju letaka za svako kućanstvo informirati iste o važnosti i mogućnosti besplatne kastracije (ljude bez interneta, treće životne dobi i sl.).
ZEU Prijatelji životinja i prirode
Postojimo od 2001. godine, borimo se za prava životinja, dosad smo zbrinuli i udomili preko 10000 pasa, provodimo i kampanje poput Nacionalne kampanje protiv držanja pasa na lancu, trenutno provodimo projekt zbrinjavanja pasa iz romskih naselja Međimurja (dosad smo ih spasili preko 2500), držimo edukacije u školama i vrtićima, izdali smo jednu knjigu i dvije bojanke za djecu za edukaciju.
Nabava novih kućica od alu panela za pse u skloništu za životinje Prijatelji Čakovec
Udruga za zaštitu životinja
Boby Donji Miholjac
Osnovani smo u svibnju 2018.g. i od tada aktivno radimo na ostvarivanju ciljeva, a to su zbrinjavanje, kastracija i udomljavanje pasa bez vlasnika te izgradnja skloništa za pse.
Liječenje, kastracija spašenih pasa i mačaka bez vlasnika.
Udruga O.A.Z.A.
Udruga OAZA pomaže zajednici i promovira društveno odgovorno poslovanje.
U ožujku 2020. godine pokrenuli su kampanju “Food for Life” kako bi potaknuli zajednicu i zajedničkim snagama pomogli potrebitima u teškoj situaciji pogođenim potresom u Zagrebu.
Sada nastavljaju zbog krize koja je uzrokovana pandemijom i potresom.
Zahvaljujući prvotnoj kampanji “Food for Life”, brojni građani i građanke grada Zagreba primili su besplatan zdravi veganski obrok iz njihove vesele kuhinje. Dosad su podijelili 5371 obroka.
Uslijed zastrašujućeg potresa koji je zadesio Petrinju i okolicu, pokrenuli smo akciju OAZA „Food for Life“ kojoj se pridružio i LUSH kako bismo pomogli potresom pogođenim područjima tako što ćemo dijeliti nutritivne, tople i zdrave obroke potrebitima.
Papagalo
Projekt Papagalo potreban je kako bi se pomoglo u zbrinjavanju velikog broja životinja koje su trenutno gladne i na hladnoći.
Sredstava kritično nedostaje. Projekt se bavi problemima uzrokovanim katastrofalnim potresom na području Petrinje i okolice.
S novcem od LUSH donacije, kupili smo hranu i druge potrepštine koje našim organiziranim prijevozom kreću s Korčule direktno prema područjima Petrinje i okolnim selima, gdje je situacija alarmantna.
U kontaktu smo s volonterima koji svakodnevno spašavaju životinje na tom području i privremeno ih smještaju.
Nadamo se kao rezultatu naših napora da će sve stradale životinje biti zbrinute i smještene na sigurno u što kraćem roku.
Društvo za psihološku pomoć
Nakon katastrofa poput potresa ugroženo je mentalno zdravlje i kapacitet za svakodnevno funkcioniranje ljudi zbog gubitaka, straha i traume.
Pružanje psihosocijalne podrške (PSP) standardni je način kojim se ublažavaju neposredni psihološki učinci katastrofe, podržava njihov oporavak nakon traume i prevenira razvoj dugotrajnih mentalno-zdravstvenih teškoća i poremećaja, uključujući i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).
PSP se pruža na nenamtljiv način i u koordinaciji s uslugama kojim se zadovoljavaju temeljne životne potrebe (fizička sigurnost, prehrana, sklonište), a to čine osposobljeni pomagači koji trebaju dobiti specifična znanja i vještine povrh svojeg temeljnog obrazovanja.
U okolnostima nastalima potresom u Sisačko-moslavačkoj županiji pogođeno stanovništvo ima veliku potrebu za PSP različitog intenziteta i stručnosti, a usluge će se pružati na temelju individualizirane procjene potreba, sukladno standardnim protokolima.
Društvo je osnovano 1993. godine, ima 43 člana (psihologa, socijalnih radnika, pedagoga, psihijatara). Razvijeni su modeli i prakse pružanja psihosocijalne pomoći stradalnicima rata, a nakon toga u katastrofama.
Svake godine u okviru svojeg centra za djecu, mlade i obitelj Modus pruža neposredne usluge za oko 300 korisnika. Kroz edukacije DPP-a prošlo je oko 5.000 polaznika.
MayaCat Rescue
MayaCat Rescue potreban je jer se mačke nekontrolirano razmnožavaju, te umiru na najgorim mukama, bolesne, osakaćene, bačene u smeće, napuštene, prepuštene same sebi i prirodi, a rijetko koga je briga za to.
Donaciju se koristi za kastraciju mačaka na otoku Korčuli, pritom bi smanjuju ogromne troškove koje trenutno imaju za liječenje mačaka s FIP virusom. Nadaju se u budućnosti smanjenja broja nekontroliranog razmnožavanja i bolesti mačaka.
Od početka rada (2019.) udruga MayaCat Rescue, udomljeno je 125 i kastrirano 265 mačke od strane samo 3 volonterke. Ne posjeduju besplatan prostor na korištenje ni stacionar. Štićenici su u stanovima volonterki i na plaćenom smještaju do udomljenja. Mjesečni troškovi veterinara kreću se između 10-15 000 kuna. Za troškove hrane i lijekova, smještaja izdvajaju u prosjeku 8000 kuna mjesečno.
Bijeli očnjak
Udruga za zaštitu životinja Bijeli očnjak donaciju koristi kako bi izgradila mini azil za napuštene pse i mačke, te za spašavanje istih.
Udruga je osnovana 18. travnja 2018. godine s ciljem pomoći napuštenim psima i mačkama cijele SMŽ, no nerijetko zaprimaju i napuštene životinje iz cijele RH pa čak su pomažu i udrugama iz susjednih zemalja.
9 života
Udruga 9 života je registrirana udruga građana koja ima svojstvo nevladine, dobrovoljne, humanitarne i neprofitne pravne osobe s pravima, obvezama i odgovornostima.
Cilj Udruge je pridonositi dostojanstvenom životu svih živih bića u skladu s njihovim potrebama, sprječavanje zlostavljanja, mučenja i svih drugih nehumanih postupanja prema mačkama, kastracija i zdravstvena zaštita mačaka, rad na prevenciji napuštanja kućnih ljubimaca, promicanje i razvoj volonterizma, informiranje, senzibiliziranje i
edukacija javnosti o pravima životinja te promicanje zaštite okoliša.
edukacija javnosti o pravima životinja te promicanje zaštite okoliša.
Prvi projekt koji je Lush sufinancirao pod imenom "1 mačka x 7 godina = 420 000 mačaka" bavi se kastracijom mačaka i edukacijom građanstva o važnosti iste.
Drugi projekt koji je Lush sufinancirao je uređenje nekretnine radi osnivanja skloništa za mačke koje obuhvaća građevinske radove u sklopu projekta na krovištu, vodovodne i električne instalacije kao i instalacije grijanja. Sve aktivnosti koje ne budu zahtijevale ovlaštene izvođače odradit će volonteri udruge.
Dragodid
Udruga DRAGODID se posljednjih petnaestak godina bavi zaštitom prirodne i kulturne baštine. Glavne aktivnosti su joj organizacija i vođenje edukativnih suhozidnih radionica te provođenje istraživanja suhozidne baštine u suradnji s lokalnim partnerima, izvornim nositeljima umijeća gradnje suhozida i poznavateljima lokalnih tradicija.
Mala su udruga sa zaposlenom koordinatoricom na pola radnog vremena, a najveći dio aktivnosti provodimo zahvaljujući dugoročnom volontiranju članova. Tako godišnje organiziraju 20-ak volonterskih akcija i kampova, edukativnih radionica za djecu, studente, mlade profesionalce, turiste, suhozidne meštre i sve zainteresirane za ovakav način valorizacije kulturne i prirodne baštine.
Svrha projekta za koji Lush donira sredstva je konkretno odgovoriti na problem zanemarivanja i ostavljanja propadanju malih lokalnih vlažnih staništa koji su služili, i još služe lokalnom stanovništvu za poljoprivredu i stočarstvo.
Tradicionalnim izvorima vode prijeti nestanak, stoga je važno djelovati ondje gdje se može očuvati i dalje upotrebljavati ovakav tradicionalni način gospodarenja vodom.
Lokva u selu Pločice je u upotrebi, no zidovi se urušavaju tijekom napoja stoke i potrebna im je hitna obnova.
BIOM
Udrugu BIOM osnovala je prije 15 godina grupa mladih biologa koji su željeli pokrenuti pozitivne promjene kako bi se unaprijedila zaštita divljih vrsta i njihovih staništa. S vremenom je organizacija narasla fokus se dao pticama no rad se nastavio i na drugim skupinama poput sisavaca, flore i staništa. Od male organizacije koja je provodila jednostavne kratkoročne projekte, danas pokušavamo doprinijeti rješavanju problema iz korijena. Osim istraživanja sada provodimo projekte vezane uz uspostavu izravnih mjera očuvanja vrsta i staništa, koji podrazumijevaju uključivanje različitih dionika kod kojih pokušavamo potaknuti da se i sami aktivnije uključe u rješavanje izazova u zaštiti prirode.
S napuštanjem tradicionalnog načina života, a pogotovo ekstenzivnog stočarstva sve se češće pojavljuje problem zarastanja staništa nastalih pod utjecajem čovjeka (travnjaci, lokve…). Iako ih je napravio čovjek kako bi mu služile za napajanje stoke, lokve su od velike važnosti i za divlje životinje koje ih također koriste kao pojila, mjesto razmnožavanje (vodozemci i različite vrste kukaca) ili kao stanište za vodene biljke. Ovaj problem prepoznat je ne samo na nacionalnoj razini već i mnogo šire te se provode različiti projekti istraživanja i restauracije staništa pa tako i lokvi, a jedan od njih je i Dinara back to LIFE kojeg provodi BIOM u partnerstvu s Hrvatskim šumama d.o.o, Lokalnom akcijskom grupom (LAG) „Cetinska krajina“ te Sveučilištem u Zagrebu Agronomskim fakultetom.
Kao udruzi koja se bavi zaštitom i očuvanjem bioraznolikosti kroz projekte povezene s divljim životinjama i njihovim staništima, obnova i očuvanje lokvi jedna je od tema koje nam sve više dolaze u fokus, te ovaj projekt vidimo kao priliku da ojačamo svoje kapacitete po pitanju obnove lokvi kako bismo u budućnosti mogli provoditi više takvih akcija. Obnova jedne relativno male lokve može značiti veliku razliku očuvanje bioraznolikosti na širem području jer lokve, pogotovo u mediteranskom dijelu gdje je voda ograničavajući resurs, čine razliku između života i smrti za brojne organizme.
Prijatelji životinja
Cilj Udruge je ukidanje specizma, odnosno bilo kojeg oblika zlostavljanja, mučenja i eksploatacije životinja od strane ljudi, uvažavanje prava životinja te postizanje biocentrizma i održivog načina življenja za opće dobro.
Udruga je osnovana 2001. godine i od tada se predano bori za svijet bez iskorištavanja životinja. Aktivisti udruge fokusirani su na prava životinja i povezanost veganske prehrane sa patnjom životinja, ekologijom, zdravljem ljudi i održivim načinom življenja.
Zoološki vrtovi ne mogu zadovoljiti prirodne potrebe različitih životinjskih vrsta. Sam koncept zoološkog vrta zastario je s obzirom na kulturnu evoluciju koju je proživjelo ljudsko društvo. Stoga je vrijeme za preobrazbu i transformaciju ovih ograđenih zatvora.
Rezultat projekta „Zaobiđi zoološki“ promjena je svijesti građana i njihovog pogleda na zatočavanje životinja s obzirom na zatvor i izolaciju koje zbog epidemije još uvijek proživljavamo u različitim varijantama. Protuepidemijske mjere i cjepiva naš su izlaz iz "zatvora", a životinje takav izlaz neće nikada doživjeti. Građani sve više shvaćaju da ne postoje dobri zoološki vrtovi i da svojim posjećivanjem zoološkog vrta podupiru eksploataciju divljih životinja. Cilj projekta je da, poučeni informacijama dobivenih iz njega, počnu zaobilaziti zoološke vrtove, a takva cjelokupna promjena svijesti dugotrajno će dovesti i do transformacije zooloških vrtova.
Zaklada Čujem, vjerujem, vidim
Misija organizacije je pomoć mladim osobama s invaliditetom u formalnom i neformalno obrazovanju i snimanje knjiga za slijepe i druge osobe koje ne mogu koristiti standardni tisak.
Svrha projekta je snimiti 10 zvučnih knjiga. Novih 10 naslova zvučnih knjiga povećava stupanj prilagođenosti kulturnog sadržaja za osobe s invaliditetom, ali i za mlade osobe s teškoćama čitanja, za osobe starije životne dobi koje više ne mogu držati ni rabiti tiskane knjige i mnoge druge osobe koje se bore sa standardnim tiskom.
Projekt izravno utječe na razvoj informacijske pismenosti korisnika, na razvoj njihovog obrazovnog i kreativnog potencijala te jačanje društvene kohezije i kulture čitanja. Smanjuje stigmatizaciju i društveno isključivanje slijepih i slabovidnih u društvenoj zajednici.
Udruga za zaštitu životinja "Plavi križ"
Organizacija je neslužbeno počela s radom prije cca. 20 godina spašavanjem pasa i mačaka. Nakon mnogo spašenih životinja, imali su na raspolaganju prostor koji je vlastiti dom jedne od članica, te su počele udomljavati i druge životinje u teškoj situaciji (svinje, jarca, kravu, ovce).
Od 2017. godine službeno djeluju kao udruga. Kod njih je trenutno trajno smješteno preko 50 životinja, a do sada su privremenom skrbi pomogli preko 3000 životinja.
Automobil im je nužno potreban jer im omogućuje redovnu skrb o životinjama. Bez automobila nisu u mogućnosti otići u nabavku lijekova i potrepština za njih, prijevoz volontera obzirom da se nalaze u području bez javnog prijevoza u blizini, ići po životinje koje dolaze na privremenu skrb niti ih voziti na
udomljenje, no ono najvažnije, posjeti veterinaru su svakodnevnica. Veterinari nisu u blizini, već u obližnjim gradovima do kojih ima 50ak kilometara samo u jednom smjeru. Zbog toga im je potreban automobil u koji stanu ne samo psi i mačke, već i svinje, jarac ili ovce.
udomljenje, no ono najvažnije, posjeti veterinaru su svakodnevnica. Veterinari nisu u blizini, već u obližnjim gradovima do kojih ima 50ak kilometara samo u jednom smjeru. Zbog toga im je potreban automobil u koji stanu ne samo psi i mačke, već i svinje, jarac ili ovce.